تبلیغات
کانون کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع)شهرستان گرمی - بیانات در دیدار جمعی از پژوهشگران و مسئولان شركت‌های دانش‌بنیان

کانون کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع)شهرستان گرمی

سال تاسیس1389

با سلام به بازدیدکندگان وبلاگ ورود شمارا به وبلاگ کانون کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع)شهرستان گرمی خوش آمد می گوییم.امیدواریم که بانظر ها ی خود مارا همراهی کنید%برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

8/5/1391
بسم‌‌‌‌الله‌‌‌‌الرّحمن‌‌‌‌الرّحیم‌‌‌
اولاً خیلى خوش آمدید دوستان، برادران، خواهران و مسئولان. من امیدوار هستم كه این جلسه و جلسات مشابه این بتواند كمك كند به آن نیاز اساسى‌‌‌اى كه امروز كشور ما دارد، كه عبارت است از توسعه‌‌‌ى دانش، تحقیقات، فناورى و پرورش استعدادها و جارى شدن روزافزون محصول استعدادهاى برجسته‌‌‌ى ملت ما در زندگى آحاد مردم در كشور.
والسّلام علیكم و رحمةاللّه و بركاته‌


جلسه‌‌‌ى امروز با هدف تقویت شركتهاى دانش‌‌‌بنیان و به طور كلى نوآورى در دانش و فناورى و تقویت ورود محصولات این شركتها به بازار و مصرف، تشكیل شد. خب، دوستان مطالب بسیار خوبى را بیان كردند. خوشبختانه در جلسه، مسئولین حضور دارند و پیشنهادها را شنیدند. البته دوستانى كه در قالب پیشنهاد صحبت كردند، برخى گلایه‌‌‌ها را هم مطرح كردند كه به نظر من حق به جانب آنهاست. گلایه‌‌‌ها، گلایه‌‌‌هاى درستى است؛ برطرف شدن آنها هم با توجه به همین پیشنهادها خواهد بود. خب، مسئولین، اینجا حضور دارند؛ معاون محترم رئیس‌‌‌جمهور و برخى وزیرانِ مرتبط با این مسائل و همچنین بعضى مسئولانِ دیگر در جلسه هستند و مطالب را شنیدند. آنچه كه در این جلسه گفته شد، ان‌‌‌شاءالله و به توفیق الهى جمع‌‌‌بندى و دنبال هم خواهد شد. البته توقعاتى هم از دستگاه رهبرى مطرح شد، كه ما ان‌‌‌شاءالله همه‌‌‌ى آنها را دنبال خواهیم كرد؛ چه آن چیزهائى كه ارتباط به دستگاه‌‌‌هاى دولتى و اجرائى دارد - كه ما باید تأكید كنیم - چه آن چیزهائى كه به نحوى مرتبط با خود دستگاه رهبرى است. ان‌‌‌شاءالله ما اینها را دنبال میكنیم. البته من نمونه‌‌‌هائى از پیشنهادها و انتظاراتى كه دوستان مطرح كردند، اینجا یادداشت كردم؛ كه به نظر من غالباً انتظارات درستى است و امیدواریم ان‌‌‌شاءالله به اینها رسیدگى شود. من به بعضى از این پیشنهادها و انتظارات هم اشاره خواهم كرد.

آنچه كه ما بر آن اصرار میورزیم و تأكید میكنیم، این است كه علم براى كشور، یك سرمایه‌‌‌ى بى‌‌‌پایان و تمام‌‌‌نشدنى است. اگر چرخه‌‌‌ى تولید علم در یك كشورى به راه افتاد، اگر استعدادى وجود داشت و به جریان افتاد، اگر ظرفیتها شروع كرد به بروز و ظهور، آن وقت این دیگر منبعِ تمام‌‌‌نشدنى است. علم یك پدیده‌‌‌ى درون‌‌‌زاست؛ چیزى نیست كه انسان براى آن ناچار و ناگزیر باشد وابسته شود. بله، اگر شما بخواهید علمِ حاضر و آماده را بگیرید، همین است؛ وابستگى دارد، احتیاج دارد، دست دراز كردن دارد؛ اما بعد از آنكه بنیان علمى در یك كشورى به وجود آمد، استعداد هم در آن كشور وجود داشت، آن وقت حالت چشمه‌‌‌هاى جوشان را پیدا میكند. اگر ما بپردازیم به دنبالگیرى تحقیق و علم و ژرفنگرى و دانش‌‌‌پژوهى، اگر این مسئله در كشور همچنان كه بحمدالله چند سالى است جدى گرفته شده و دنبال میشود، با همین شتاب، بلكه با انگیزه‌‌‌ى بیشتر و اهتمام بیشتر دنبال شود، بدون تردید كشور به یك اوجى دست خواهد یافت.

با توجه به واقعیاتى كه ما مشاهده میكنیم و جلوى چشم ماست، این اوجگیرى، این رسیدن به این تعالى مورد نظر و پیشرفت، به هیچ وجه خیالپردازانه نیست؛ واقع‌‌‌گرایانه است؛ تجربه‌‌‌ى این چند سال هم همین را نشان میدهد. در همین آمارهائى كه داده شد، ملاحظه كردید كه پیشرفت كشور در بخشهاى مهم و دانشهاى نو و مؤثر در زندگى، با فاصله‌‌‌ى چند سال، پیشرفت چشمگیرى بوده است؛ این نشان‌‌‌دهنده‌‌‌ى این است كه استعداد و ظرفیت و آمادگى هست. ما باید این مسئله را جدى بگیریم؛ یعنى به مسئله‌‌‌ى علم و تكیه‌‌‌ى به علم در كشور اهمیت بدهیم؛ یعنى این را اساس كار قرار بدهیم. حرف ما در این چند ساله همین است. اگر چنانچه علم در بخشهاى مختلف جدى گرفته شد، آن وقت این شركتهاى دانش‌‌‌بنیان كه بر مبناى علم كار میكنند، تولید میكنند و ثروت‌‌‌آفرینى میكنند، خواهند توانست بتدریج اقتصاد كشور را به شكوفائى واقعى برسانند.

تحصیل ثروت از راه فروش منابع تمام‌‌‌شدنى مثل نفت و امثال نفت، رونق نیست، پیشرفت نیست؛ این خودگول‌‌‌زدن است. ما در این دام افتادیم. باید اقرار كنیم، قبول كنیم كه این یك تله است، یك دام است براى ملت ما. ما دچار خام‌‌‌فروشى شدیم. یك واقعیتى براى ما به ارث گذاشته شد، كشور هم به آن عادت داده شده است. البته در این سالها سعى شده كه یك مقدارى این اعتیاد مضر براى كشور، كنار گذاشته شود، لیكن به طور كامل پیش نیامده. ما باید اول اعتقاد پیدا كنیم كه باید كشور به جائى برسد كه بتواند با اختیار، هرگاه اراده كرد، سر چاه‌‌‌هاى نفت خودش را ببندد؛ ما باید به این باور برسیم. این حالا مسئله‌‌‌ى نفت است. خام‌‌‌فروشى‌‌‌ها در بخشهاى مختلفِ مواد خام و معدنى همچنان وجود دارد؛ و این یكى از ضعفهاى ماست، یكى از مشكلات كشور ماست. ما اگر بخواهیم از این وضعیت نجات پیدا كنیم، بخواهیم به رشد اقتصادىِ حقیقى نائل شویم، راهش تكیه‌‌‌ى به علم است؛ این هم از راه تقویت همین شركتهاى دانش‌‌‌بنیان، عملى است. ما باید به این سمت برویم.

البته كارهائى كه انجام گرفته، كارهاى باارزشى است. گزارشى كه معاون محترم رئیس جمهور دادند - كه البته من اطلاع نسبتاً كاملى از آنچه كه انجام گرفته، قبلاً در ضمن گزارشهاى مكتوب به دست آوردم - بسیار دلگرم‌‌‌كننده است؛ نشان‌‌‌دهنده‌‌‌ى این است كه دستگاه‌‌‌هاى ما بحمدالله تلاششان در این زمینه خوب است؛ منتها نگاه كنیم، ضعفها را در بخشهاى مختلف شناسائى كنیم و سعى كنیم این ضعفها را برطرف كنیم. اگر ما ان‌‌‌شاءالله بتوانیم بنیانگذارى كارهاى اقتصادى بر پایه‌‌‌ى دانش را پیش ببریم و به وجه غالب اقتصاد كشور تبدیل كنیم، این نه تنها به كشور قدرت اقتصادى خواهد داد، بلكه قدرت سیاسى هم خواهد داد، قدرت فرهنگى هم خواهد داد. وقتى یك كشورى احساس كرد كه با علم خود، با دانش خود میتواند زندگى خود را و ملت خود را اداره كند و به دیگر ملتها خدمت برساند، احساس هویت میكند، احساس شخصیت میكند؛ این درست همان چیزى است كه ملتهاى مسلمان امروز به آن احتیاج دارند.

ملت ما قبل از انقلاب، سالهاى متمادى اسیر تضعیف روحیه‌‌‌ى خودباورى در میان خود بوده است. از آن وقتى كه اول مسئولان دولتى، بعد بتدریج آحاد مردم چشم باز كردند و در مقابل پیشرفت خیره كننده‌‌‌ى علمىِ غرب مبهوت شدند، بتدریج احساس كمبود، احساس حقارت، احساس خودكم‌‌‌بینى در این كشور و در میان ملت ما ترویج شد. خوشبختانه انقلاب همه چیز را دگرگون كرد؛ از جمله این حالت و این روحیه را دگرگون كرد. بنابراین بنیانگذارى كارهاى اقتصادى بر پایه‌‌‌ى دانش، هم موجب تقویت روحیه و شخصیت و هویت ملى است، هم قدرت سیاسى. خود استقلال و خوداتكائى در یك كشور، قدرت سیاسى میدهد؛ علاوه بر قدرت اقتصادى كه خب، طبیعى است و وجود دارد.

آنچه كه ما میخواهیم ان‌‌‌شاءالله بر این جلسه مترتب شود، به طور كلى دو چیز است: یكى تشویق نخبگان و زبدگان و اهل علم و اهل تحقیق به این كه به سمت تشكیل این شركتها بروند و همچنین رساندن محصول این شركتها و این تحقیقات به بازار و در دسترس مردم قرار دادن و وارد كردن آن در چرخه‌‌‌ى تجارت است. این، غرض اول ماست. البته هم‌‌‌افزائى علم و ثروت و دارائى، تعریف ابتدائى این شركتهاست. بنابراین اهل دانش و كسانى كه اهل سرمایه‌‌‌گذارى‌‌‌هاى مالى هستند، همت كنند و این شركتها افزایش پیدا كند. حالا گفته شد كه تا پایان برنامه، بیست هزار شركت تشكیل خواهد شد؛ لیكن تصور من این است كه بیش از این بایستى ما در كشور به رقم شركتهاى دانش‌‌‌بنیان اهتمام بورزیم. البته كمیت و كیفیت آنها با هم دیده شود؛ كه حالا مسئله‌‌‌ى كیفیت، مسئله‌‌‌ى دیگرى است.

هدف دوم این است كه مشكلات این شركتها ان‌‌‌شاءالله برطرف شود. مشكلاتى وجود دارد - مشكل نقدینگى هست، مشكل كمكهاى گوناگون معنوى هست؛ كه در این پیشنهادها وجود داشت - دولت میتواند این مشكلات را برطرف كند. همین بخشهائى كه مرتبط با این قضیه هستند؛ چه معاونت محترم ریاست جمهورى، چه وزارتهاى محترم صنایع و علوم و بهداشت و درمان و جهاد كشاورزى و وزارتهائى كه با این قضایا ارتباط پیدا میكنند، میتوانند همكارى كنند، تقسیم مسئولیت كنند، حدود وظائف هر بخشى را تعیین كنند و مشكلات را برطرف كنند. از جمله‌‌‌ى چیزهائى كه اینجا گفته شد و به نظر من درست هم هست، این است كه این سیستمهاى سنتىِ قدیمىِ اعتبارشناسى، از جمله از سوى بانكها و مراكز پولى، نسبت به این شركتها نگاهشان را عوض كنند. مشكل نقدینگى، مشكل مهم این شركتهاست.

از جمله‌‌‌ى چیزهائى كه گفته شد - كه به نظر ما درست هم هست - مسئله‌‌‌ى لحاظ خطرپذیرى در این شركتهاست؛ چون اگر چنانچه در این شركتها خطرپذیرى نباشد و آمادگى براى مواجهه‌‌‌ى با ریسك وجود نداشته باشد، كار پیش نخواهد رفت. البته راههائى وجود دارد براى اینكه زیان این خطرها، اصل موجودیت این شركتها را تهدید نكند؛ مثل بیمه‌‌‌هاى مخصوص و مشخصى كه براى این كار باید پیش‌‌‌بینى شود؛ كه این هم كار دستگاه‌‌‌هاى دولتى است.

یك مسئله‌‌‌ى مهم این است كه دستگاه‌‌‌هاى دولتى ما اختراعات و ثبت اختراعات را رصد كنند و خود آنها به سراغ صاحبان اختراعات و نخبگان فكرى بروند و از آنها بخواهند كه همكارى كنند، كمك كنند، تا آنها بتوانند بیایند در ایجاد یك شركت دانش‌‌‌بنیان در آن بخش مورد نظر سهیم شوند. دستگاه‌‌‌هاى ما ننشینند كه مخترعان به آنها مراجعه كنند، كار بیفتد توى پیچ و خمهاى ادارى و بوروكراسى و مشكلاتى كه وجود دارد؛ اینها یقیناً شوقها و استعدادها را تضعیف خواهد كرد. آنطور كه من گزارش دارم، خارجى‌‌‌ها دارند استعدادهاى موجود كشور ما را رصد میكنند؛ هر جائى كه به دردشان میخورد، مى‌‌‌آیند سرمایه‌‌‌گذارى میكنند و میبرند. خب، استعداد انسانى، نیروى انسانى، ارزشمندترین موجودى یك كشور است.

نباید اجازه بدهیم، نباید بگذاریم، «نگذاشتن» هم به این شكل منطقى است كه ما زمینه را فراهم كنیم، آماده كنیم، تشویق كنیم، دستگیرى كنیم، آنها را وادار كنیم، آنها را وارد میدان كنیم كه مشغول بشوند، دلگرم بشوند؛ آن وقت در آن صورت، این همان چشمه‌‌‌ى جوشانِ تمام‌‌‌نشدنى خواهد بود كه پیش مى‌‌‌آید.

از جمله‌‌‌ى مطالبى كه گفته شد و درست هم هست، همین مسئله‌‌‌ى اجراى قانون حمایت از شركتهاى دانش‌‌‌بنیان است كه دو سه سالى است تصویب شده. دولت لایحه‌‌‌اى داد، مجلس هم تصویب كرد. البته آئین‌‌‌نامه‌‌‌ى اجرائى آن هنوز تصویب نشده، ابلاغ نشده؛ این كار باید سریع انجام بگیرد. ان‌‌‌شاءالله مسئولین دولتى كه اینجا تشریف دارند، این را دنبال كنند. براى این كار مبلغى هم در نظر گرفتند، ایجاد صندوقى هم تصویب و آماده شد. اگر ان‌‌‌شاءالله آن قانون به كار بیفتد، قطعاً به پیشرفت و توسعه‌‌‌ى شركتهاى دانش‌‌‌بنیان كمك خواهد كرد.

نكته‌‌‌ى دیگرى كه مورد اشاره قرار گرفت - كه البته در ذهن من هم بود و در گزارشهائى كه به ما داده‌‌‌اند، مورد توجه بود - این بود كه در كمكهاى مالى و پشتیبانى‌‌‌ها، شركتهاى دولتى سهم بیشتر را نبرند كه بخش خصوصى و شركتهاى غیردولتى پشت در بمانند. اینجا هم من دیدم بعضى از دوستان همین تذكر را دادند؛ در گزارشهاى ما هم همین نكته مورد توجه قرار گرفته. كارى كنیم كه بخش خصوصى در زمینه‌‌‌ى شركتهاى دانش‌‌‌بنیان بتواند به معناى واقعى كلمه روى پاى خودش بایستد و رشد كند. اگر چنانچه در این زمینه بخش خصوصى رشد پیدا كرد، به نظر ما منافعش براى كشور بسیار زیاد خواهد بود. دولت نقش حمایت كننده‌‌‌ى خودش و هدایت كننده‌‌‌ى خودش و كمك كننده‌‌‌ى خودش را خواهد داشت؛ لیكن در عرصه، محور حركت، بخش خصوصى خواهد بود. این هم یكى از نكاتى است كه مورد توجه است.

یكى از چیزهاى مهمى كه وجود دارد، بانك اطلاعات است. یكى از فواید این جلسه همین است كه كسانى مى‌‌‌آیند اطلاعاتى را در اختیار جمعى از نخبگان و زبدگان و مسئولان میگذارند؛ این كار بایستى عمومیت پیدا كند. باید بانك اطلاعات وجود داشته باشد؛ ما داشته‌‌‌هاى خودمان را بدانیم، نداشته‌‌‌ها را هم بدانیم؛ چیزهائى كه مورد نیاز ماست. بخصوص بعضى از بخشهاى دولتى كه اینجا از آنها اسم آوردند - مثل نفت، مثل دفاع، مثل كشاورزى - اینها نیازهاى بسیار زیادى دارند؛ كه اگر چنانچه این نیازها براى تشكیل دهندگان شركتهاى دانش‌‌‌بنیان معلوم بشود، كسانى كه از لحاظ سرمایه‌‌‌گذارى علمى و سرمایه‌‌‌گذارى پولى آماده هستند، میتوانند سراغ این نیازها بیایند و این نیازها را برطرف كنند. پس تشكیل بانك اطلاعات و در معرض گذاشتن اطلاعات لازم براى همه، چیز بسیار لازمى است.

یك نكته‌‌‌ى دیگر هم این است كه شركتهاى دانش‌‌‌بنیان در عرصه‌‌‌هاى مختلف كشور میتوانند فعال شوند؛ چند عرصه‌‌‌ى محدود را براى این كار نگذارند؛ در همه‌‌‌ى مواردى كه نیاز وجود دارد، این استعدادها به كار بیفتد و ان‌‌‌شاءالله این شركتها بتوانند نقش ایفاء كنند.

آنچه كه من به طور خلاصه در پایان مطالبم میخواهم عرض كنم، این است كه هم دانشگاه‌‌‌ها، هم دستگاه‌‌‌هاى دولتى، هم آحاد مردمى كه خوشبختانه توانائى و استعداد این كار را دارند، چه از لحاظ علمى، چه از لحاظ توانائى‌‌‌هاى مالى، باید تلاش كنند مسئولیت زمان خود و مقطع تاریخى حساس خود را بشناسند و به آن عمل كنند. این كه ما عرض كردیم «اقتصاد مقاومتى»، این یك شعار نیست؛ این یك واقعیت است. كشور دارد پیشرفت میكند. ما افقهاى بسیار بلند و نویدبخشى را در مقابل خودمان مشاهده میكنیم. خب، بدیهى است كه حركت به سمت این افقها، معارضها و معارضه‌‌‌هائى هم دارد. بعضى از این معارضه‌‌‌ها انگیزه‌‌‌هاى اقتصادى دارد، بعضى انگیزه‌‌‌هاى سیاسى دارد؛ بعضى منطقه‌‌‌اى است، بعضى بین‌‌‌المللى است. این معارضه‌‌‌ها در مواردى هم منتهى میشود به همین فشارهاى گوناگونى كه مشاهده میكنید؛ فشارهاى سیاسى، تحریم، غیر تحریم، فشارهاى تبلیغاتى - اینها هست - لیكن در لابه‌‌‌لاى این مشكلات، در وسط این خارها، گامهاى استوار و همتها و تصمیمهائى هم وجود دارد كه بناست از وسط این خارها عبور كند و خودش را به آن نقطه‌‌‌ى مورد نظر برساند؛ وضع كشور الان اینجورى است.

به هیچ وجه ما در بن‌‌‌بست نیستیم؛ به هیچ وجه با مشكلاتى كه ما را از تصمیم به ادامه‌‌‌ى راه باز بدارد، مواجه نیستیم؛ چنین مشكلاتى وجود ندارد. بله، مشكلات هست؛ اما همه‌‌‌ى این مشكلات، كوچكتر از تصمیم و اراده و هدفها و آرمانهاى این ملت و این كشور است. در بستر نرم و راحتى نمیخواهیم بخوابیم و تكیه بزنیم و استراحت كنیم؛ نه، وسط میدانیم؛ اما این میدان، یك میدان دشوار و در عین حال شوق‌‌‌آفرین است؛ مثل میدان ورزش و مسابقات ورزشى. در میدانهاى مسابقات ورزشى خستگى هست، دلهره هم هست، اما شوق‌‌‌آفرین است. هیچ ورزشكارى از حضور در میدان مسابقه‌‌‌ى ورزشى امتناع نمیكند؛ بلكه با شوق میرود آنجا. این كار زحمت هم دارد - فشار جسمى، فشار عصبى - در عین حال ورزشكاران میروند. وضعیت ما اینجورى است.

عرصه، عرصه‌‌‌ى حركت عمومى و ماندگارِ تاریخى ملت است. از لحاظ تاریخى، حركت امروز ما یك حركت ماندگار است. یعنى سرنوشت ایران را امروز ملت ما شاید براى قرنها دارند رقم میزنند و معین میكنند. همیشه چنین موقعیتى پیش نمى‌‌‌آید؛ در همه‌‌‌ى مقاطع تاریخى، این وضعیت پیش نمى‌‌‌آید؛ در زمان ما خوشبختانه پیش آمده. این انقلاب، كشور را و ملت را در معرض یك حركت مؤثرِ ماندگارِ طولانى و تاریخى قرار داده.

خب، ما باید هر كدام نقش خودمان را بشناسیم و آن را ایفاء كنیم. یكى از بخشهاى ما، اقتصاد است و خاصیت اقتصاد در یك چنین شرائطى، اقتصاد مقاومتى است؛ یعنى اقتصادى كه همراه باشد با مقاومت در مقابل كارشكنى دشمن، خباثت دشمن؛ دشمنانى كه ما داریم. به نظر من یكى از بخشهاى مهمى كه میتواند این اقتصاد مقاومتى را پایدار كند، همین كار شماست؛ همین شركتهاى دانش‌‌‌بنیان است؛ این یكى از بهترین مظاهر و یكى از مؤثرترین مؤلفه‌‌‌هاى اقتصاد مقاومتى است؛ این را باید دنبال كرد.

آینده ان‌‌‌شاءالله آینده‌‌‌ى روشنى است. امیدواریم خداوند متعال به همه‌‌‌ى شماها توفیق بدهد؛ به مسئولین محترم و عزیز ما هم ان‌‌‌شاءالله توفیق بدهد كه بتوانند نقش خودشان را ایفاء كنند؛ شما هم نقش خودتان را ایفاء كنید و این پیشنهادهائى هم كه در اینجا مطرح شد، ان‌‌‌شاءالله همه در خارج محقق شود و به آنها عمل شود. غالب این پیشنهادها، پیشنهادهاى خوبى است؛ ان‌‌‌شاءالله این پیشنهادها بررسى و به آنها عمل شود. از خداوند متعال توفیق همه‌‌‌ى شما را مسئلت میكنیم و امیدواریم فرداى ملت ایران از امروز و دیروز او بمراتب بهتر باشد.
 طبقه بندی: بیانات رهبر انقلاب اسلامی،

[ پنجشنبه 14 آذر 1392 ] [ 07:15 ب.ظ ] [ داوود سالمی راد ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه